kiralık yazlık villa

2020 yılının başından bu yana tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 pandemisi önce temizlik alışkanlıklarımızı; sonra yıllardır süre giden çalışma koşullarımızı en sonunda da “hayatta vazgeçmem” dediğimiz sosyal keyiflerimizi bile doğrudan etkiledi. Covid-19 ile birlikte hayatlarımıza giren “yeni normal” kavramının en çok dokunduğu alanlardan biri de elbette turizm ve tatil alışkanlıklarımız oldu. İşte bu sosyal izolasyon kaygısı nedeniyle, kiralık yazlık evler ve kiralık villa tipi konutlar 2020 yazının yıldızı olacağa benziyor.

Ancak elbette Çeşme, Bodrum, Ayvalık, Kuşadası, Foça, Datça, Kalkan, Kaş, Marmaris, Fethiye ve Antalya gibi bölgelerde yoğunlaşan kiralık yazlık villa seçeneklerini değerlendirirken bazı önemli kriterleri gözden kaçırmamak gerekiyor. Eğer siz de bu yaz tatilinizi kalabalık ve kamuya açık otel ya da pansiyon yerine, ev rahatlığı ve güvenliği vaat eden bir sahil evinde geçirme niyetindeyseniz sizin için derlediğimiz bu 5 püf noktasını dikkate almanızı tavsiye ederiz:

Beğendiğiniz villa ya da evin konumunu çok iyi araştırmalısınız

Yazlık beldelerde bulunan kiralık evler söz konusu olduğunda, özellikle emlak kiralama sitelerindeki lokasyon bilgileri epey yanıltıcı olabiliyor. Evi kiralayan kişinin bilgi eksikliği ya da kiralayanı yanıltma beklentisinden kaynaklanan bu yanlış lokasyon verileri ise tüm sene iple çekilen bir tatilin berbat olmasına bile sebep olabiliyor. Bu yüzden siz siz olun yazlık beldede yer alan bir kiralik ev ile ilgilenirken, hem o evin haritadaki konum bilgisini hem de detaylı açık adresini hem de mümkünse Google Maps Street View (Google Haritalar’dan erişilebilen sokak görünümü özelliği) üzerinden kıyaslama yapabilmenize olanak tanıyacak dış cephe görsellerini talep edin. Eğer imkanınız varsa konuta dair bir faturanın dijital versiyonunu talep ederek de adres / lokasyon konusunu hiçbir riske mahal vermeden netliğe bağlayabilirsiniz. Aksi takdirde denize yakın ya da denize sıfır ifadeleri ile pazarlanan kiralık yazlık evlerin, kuş uçmaz kervan geçmez diyebileceğimiz kadar sapa ve ulaşım zorluğu bulunan bölgelerde çıkabildiğini unutmamak gerekiyor.

İyi bir fiyat teklifi almak için kiralama tarihlerine dikkat etmelisiniz

Hem güvenli, hem konforlu en önemlisi de hesaplı bir tatil geçirmek için hangi dönemde yazlık kiraladığınız da çok önemlidir. Örneğin bayram tatili dönemleri ya da uzun hafta sonu tatilleri ile birleşen resmi tatil dönemlerinde artan talep fiyatları bir anda tavana vurdurabilir. Yine aynı şekilde Haziran ortasından Ağustos ayı sonuna kadar fiyatlarda yüksek sezon ücretlendirmeleri hakimdir. Bu yüzden bayram tatillerinden hemen öncesi ya da sonrasındaki ara dönemleri tercih edebilir veya tatil planınızı Eylül ayının ilk haftasına gelecek şekilde yapabilirsiniz. Bu taktikleri uyguladığınız takdirde %25 ila %30’luk bir fiyat avantajı sağlamanız söz konusu olabilir.

Kiralık evlerin nitelikleri hakkında derinlemesine bilgi edinmelisiniz

blank

Özellikle villa kiralama niyetindeyseniz ilanlara bakarken, ilan açıklamalarını derinlemesine incelemelisiniz. Kiralamak istediğiniz villanın maksimum kaç kişilik yatak kapasitesi olduğu bakmanız gereken en önemli bilgilerden biridir. Örneğin geniş aileniz ile yapmayı planladığınız toplamda 12 kişi içeren grup tatiliniz için 10 kişi kapasiteli bir villa kiralamak ileride size bir takım sorunlar yaratabilir. Böylesi bir durumda hem villadan alacağınız verim düşer hem de mülk sahibi ile sözleşme ihlalinden ötürü hukuki ihtilaf yaşayabilirsiniz. Kiralamayı düşündüğünüz villada bulunan eşya, donanım ve imkanları iyice incelemek de tatilinizin kalitesini arttırmak adına büyük önem taşır. Villa içinde bulunan klima sayısı / kapasitesi; pencerelerde sivrisinek önleyici tel olup olmaması, buzdolabı kapasitesi ve eğer villa özel havuzlu ise havuzun ölçüleri ve özellikleri gibi noktaları öğrenmek atlanmaması gereken işlerden biridir. Yine muhafazakar ailelerin villaya ait dış duvarların yüksekliğinden, korunaklı olmasından ve mahremiyeti ihlal etmediğinden emin olmaları gerekir. Hatta yazlık villa kiralaması yapan online platformlarda, bu tip hassasiyetleri olanlar için özel olarak açılan muhafazakar villa kategorisi bile mevcuttur.

Uzun dönem kiralamalarda gerekirse sözleşmede revizyon istemelisiniz

blank

Diyelim ki günlük ya da haftalıktan ziyade, tüm yazı kapsayacak uzun dönemli bir villa kiralaması yapmak istiyorsunuz. Böyle bir durumunuz varsa, uzun vadeli kiracı olmanın size sağlayacağı bazı psikolojik avantajlardan faydalanmanız gerekir. Mesela 6 kişi ya da 7 kişi kapasitesi olan bir yazlık villanın kiralama sözleşmesinde revizyon yaparak konaklama kapasitesini 8 kişi ya da 9 kişi olarak revize ettirebilirsiniz. Yine uzun dönem havuzlu villa kiralamalarında, kiralama sözleşmesinde yazan periyodik havuz temizliği ve bakımı maddesini iyi incelemeli, eğer böyle bir madde yoksa mutlaka sözleşmeye ekletmelisiniz. Evdeki temel donanımı; eşyaları ve çeşitli imkanları içeren demirbaş listesinin eksiksiz şekilde sözleşmede yer alması da dikkat etmeniz gereken bir diğer husustur.

Villa kiralaması yapacaksanız tatil partnerlerinizi iyi seçmelisiniz

Yazlık ev ya da lüks bir villa kiralarken dikkatinizi çekmek istediğimiz çok önemli bir konu daha var: Paylaşımlı yazlık veya villaları kiralamadan önce kimlerle ortaklık kuracağınızı iyi belirlemek! Pek çok tatilci genelde geniş aile ve yakın arkadaş grupları ile tatil yapmaktan keyif alsa da, pratikte işler hayal ettiğiniz şekilde gelişmeyebilir. Çünkü 2 kişi çıkılan bir tatil ile 4 kişi yapılan bir tatil birbirinden oldukça farklıdır. Bu yüzden de ortak yaşamın dinamiklerine ayak uyduramayan ve yeterince katılımcı olmayan kişilerle aynı çatıyı paylaşmak bir süre sonra en güzel tatili bile katlanılmaz hale getirebilir. Bu yüzden daha önce aynı çatı altında kalmayı tecrübe ettiğiniz insanlarla tatil planlamak herkes için çok daha güvenli bir seçenek olacaktır. Yine çocuk sahibi ailelerin çocuksuz ailelerle ev kiralaması da bu uyumsuz seçimlere bir örnek olarak gösterilebilir. Tüm bu bahsettiğimiz hususlara rağmen yine de evi paylaşacağınız kişilerle önceden oturup bazı kurallar üzerine anlaşmak, size tatil boyunca büyük bir huzur vaat edecektir.

Kiralık villa sözleşmesi ile normal kiralık ev sözleşmeleri arasında ne fark vardır?

Uzun dönemli (genelde 1 yıllığına) yapılan konut kiralama sözleşmeleri ile kiralık villa / yazlık sözleşmeleri elbette birbirinin aynısı değildir. Uzun dönemli konut kiralamalarında sözleşme genelde standart kiralama sözleşmeleri üzerinden yapılırken, villa ve yazlık kiralamalarında sözleşmelere çok daha özel ve kişisel hükümler konulabilir. Sözleşme bitiminden önce fesih şartları, depozito koşulları ve demirbaşların korunmasına ilişkin hükümler söz konusu olduğunda kısa dönemli yazlık villa kiralama sözleşmelerinin çok daha farklı karakterde olduğunu söylemek mümkündür.

Villa ve yazlık kiralamalarında depozito istenir mi?

Villa ve yazlık ev kiralamalarında, kiralanan gayrimenkuller genelde eşyalı ve tam teçhizatlı şekilde teslim edildiği için kiraya veren kiralayandan belirli ölçüde depozito talep edebilir. Sözleşme bitiminde -karşılıklı sorumlulukların eksiksiz olarak yerine getirilmesi halinde- kiralayana iade edilen bu tutar, yıllık kiralamalarda olduğu gibi belirlenmiş bir orana sahip değildir. Kiraya veren depozito tutarını belirlerken genelde, evin durumunu ve sahip olduğu donanımları göz önünde bulundurur.

Sahibinden kiralık villa ya da yazlık bulmak mümkün müdür?

Yeterince titiz bir arama yaptığınız takdirde sahibinden kiralık villa ya da yazlık ev bulmak elbette mümkündür. Özellikle tatil beldelerine gidip beğendiğiniz bölgeleri şöyle bir kolaçan ettiğinizde pencerelerinde kiralık ilanı asılı olan pek çok villa / evle karşılaşabilirsiniz. Eğer bu fiziksel aramayı yapmak için zamanınız yoksa da Sahibinden.com ve Hurriyetemlak.com gibi online emlak ilan platformlarına göz atarak, buralarda bulunan günlük kiralık —> yazlık kategorilerine göz atarak bu şekilde emlak komisyonu ödemekten kurtulabilirsiniz.

Kiralık villa fiyatları neye göre değişiyor?

Kiralık villa fiyatları belirlenirken pek çok farklı değişken göz önünde bulunduruluyor. Bu değişkenlerin başında da elbette kiralık yazlık / villanın bulunduğu tatil beldesi geliyor. Örneğin ülkemizin en popüler ve elit tatil beldelerinden Bodrum, Bozcaada, Marmaris ve Çeşme gibi merkezlerde fiyatlar oldukça yüksek olabilirken Gökçeada, Urla, Foça, Ortaca, Köyceğiz ya da Dikili gibi daha mütevazı bölgelerde uygun fiyatlı villalar bulmak mümkün olabiliyor. Yine denize yakınlık, manzara, özel yüzme havuzu, güvenlik sistemi, oda sayısı, barbekü & bahçe kullanım imkanları, ulaşım kolaylığı, dekorasyon, balkon & teras alanları ve mimari yapı gibi etkenler de villa ve yazlık evlerin kiralama bedellerine doğrudan etki edebiliyor. Ayrıca bu sene yaşanan ve otel konaklama talebini ciddi anlamda düşüren Covid-19 salgını gibi mücbir sebeplerin de kiralık villa & yazlık ev fiyatlarını büyük ölçüde arttırdığı biliniyor.

İnternet üzerinden villa ya da yazlık kiralamak güvenli midir?

Özellikle bu yaz artan talebin de etkisiyle, internet üzerinden kiralık villa ve yazlık ev kiralaması yapan birçok online platform ortaya çıktı. Eğer bu siteler üzerinden kiralama yapmak gibi bir niyetiniz varsa bu platformların TÜRSAB tarafından verilen bir yetki belgesine sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Yine şikayet platformları ve Google üzerinden yapacağınız aramalarla ilgilendiğiniz sitelerin memnuniyet oranı hakkında yorum ve bilgiler edinebilirsiniz. Son olarak hatırlatmak gerekir ki bu tarz siteler kiralama konusunda aracılık hizmeti sundukları için sitelerinde yayınlanan hizmet sözleşmelerini iyice incelemeden hiçbir ödeme işlemi yapmamalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here