kiralık daire ararken

Eşya toplama, usulüne uygun paketleme, kutulama ve en sonunda da iyi bir nakliye şirketi bulup sorunsuzca taşınma işleri kulağa biraz stresli gelse de yepyeni bir yaşam alanında yeni bir başlangıç yapmak daima heyecan vericidir. Tabii bu basamaklara geçmeden önce, bir süreliğine bütçenize ve yaşam standartlarınıza en uygun kiralık daire seçenekleri arasında kaybolmanız gerekebilir. Ve gönlünüze göre bir kiralık daire bulmak online emlak arama plaformları, sosyal medyadaki ilanlar; yüz yüze emlak ofisi ziyaretleri ve sokak sokak ev arama aşaması derken her zaman düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir.

Ancak size vereceğimiz bu 5 akılcı tüyoyu uyguladığınız takdirde, hayallerinizdeki kiralık daireye çok daha kısa sürede ve çok daha az efor sarf ederek kavuşabilirsiniz. Ne diyelim? Şimdiden güle güle oturun!

Bu tüyolara geçmeden aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Aramaya başlamadan önceliklerinizi ve tercihlerinizi net şekilde belirleyin

İnternette yapacağınız bir aramada ya da gayrimenkul ofislerine gittiğinizde önünüze yüzlerce kiralık daire seçeneği konduğunu görebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekiyor ki iyi bir kiralık daire bulmak daha fazla seçenekle değil, ince elenip sık dokunarak belirlenmiş kriterlerle mümkün oluyor. Yani kiralık daire aramaya başlamadan önce ne istediğinizi / istemediğinizi; gerçekte neye ihtiyacınız olduğunu, ailenizin sosyal gereksinimlerini ve bütçesel faktörleri değerlendireceğiniz bir toplantı yapmanızda fayda var.

Örneğin ilan filtrelemesi yaparken öncelikle iş yerlerinize / çocuklarınızın okuluna yakın ya da kolay ulaşım sağlanan semtleri seçmenizde fayda var. Hatta bu gibi seçimler yapmak ulaşım maliyetlerinizden tasarruf ettireceği için ev kirası bütçenizi biraz daha arttırmanıza bile imkan tanıyabilir. Ya da örneğin site içinde bir daire kiralamak istiyorsanız hangi sosyal olanakları aradığınızı ve bu olanaklar için maksimum ne kadar aidat ödeyebileceğinizi önceden hesaplamalısınız. Uzun lafın kısası, bahsettiğimiz tarzda kriterleri en baştan belirlediğinizde, elinizde kalan seçenekler kısıtlı gibi görünecek olsa da içlerinden birinin içinize sinmesi ve aramaya daha az zaman ayırmanız çok daha olasıdır.

Online emlak arama sitelerini çok daha etkili biçimde kullanın

Kiralık ev bulmak her birini on binlerce kiralık ev seçeneği sunan emlak arama siteleri sayesinde artık çok daha kolay. Ancak bahsettiğimiz emlak arama sitelerini kullanırken bazı inceliklere dikkat ettiğinizde işinizin beklediğinizden bile daha kolay olacağına emin olabilirsiniz. Örneğin işe, hemen hemen her online emlak arama platformunun sunduğu filtreleme seçeneklerini es geçmemekle başlayabilirsiniz. Bu filtreleme menülerinden ilçe / semt / mahalle, minimum – maksimum fiyat aralığı, ısınma tipi, bina yaşı ya da mülkün sahibinden mi yoksa emlakçıdan mı kiralık olacağına dair pek çok kriteri seçebilir ve böylece arayışınıza en uygun kiralık daireleri listelemiş olursunuz.

Yine online emlak arama platformlarının sunduğu bir diğer özellik olan “beni haberdar et” butonlarına tıklayarak, filtreleme kriterlerine uygun bir ilan düştüğünde sitenin sizi e-posta aracılığıyla haberdar etmesini sağlayabilirsiniz. Böylece her dakika ilan incelemekle uğraşmadan, kriterlerinize uygun dairelerden gerçek zamanlı olarak haberdar olabilirsiniz.

Kiralık daire ilanlarını en ince detayına kadar inceleyin

blank

Emlak arama sitelerinden dilediğiniz özelliklere sahip kiralık daire ilanlarını listelediniz ve bu ilanlar arasından bazılarını ciddi anlamda gözünüz tuttu. İşte bu noktada dikkat etmeniz gereken çok önemli şeyler var: Bunlardan ilki ilanı çıkılan kiralık dairenin teşhir edilen fotoğraflarının tam ve gerçekçi olup olmadığı. Eğer fotoğrafların sahte olduğunu düşünüyorsanız ya da vaat edilen odalardan / ev kısımlarından birinin eksik bir görseli varsa bu ilanlar üzerinde vakit harcamak çok da doğru olmayabilir. Yine çok faz rötuşlanmış ve geniş açılı objektiflerle çekilmiş fotoğraflara sahip ilanlardan uzak durmanız gerektiğini de eklememiz gerekiyor.

Kiralık daire bulmak adına emlak sitelerinde gezinirken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da ilanların genelde en alt kısımlarında bulunan açıklamalar. Bu kısımlarda evin ilan profilinde belirtilmeyen ek özellikleri ya da dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında önemli noktalar bulunabiliyor. Örneğin bu notlarda kiralık dairenin boya – badana istediğini; tadilat göreceğini, evcil hayvanlar için uygun olup / olmadığını ya da 3 kira bedeli kadar depozito ödemesi istediğini anlayabilirsiniz.

Emlak ofislerine iletişim bilgilerinizi bırakın ve emlakçılarla bire bir görüşün

İnternet üzerinden kiralık daire bulmak son derece pratik bir metot olsa da bazen fazlasıyla yorucu olabiliyor. Sahte ilanlar, mesajlara hızlı dönüş yapmayan mülk sahipleri / emlakçılar ya da yeterince açık olmayan ilan açıklamaları derken insan tam da bu noktada büyük zaman kayıpları ve hayal kırıklıkları yaşayabiliyor. Siz de bu tarz nahoş deneyimler yaşamamak için ev tutmayı düşündüğünüz bölgedeki emlak ofislerine uğrayarak kiralık daire kriterlerinizi ve kendi profilinizi anlatabilirsiniz. Sizinle şahsen tanışan emlakçılar ve gayrimenkul uzmanları, beklentilerinize uygun bir kiralık daireyi portföylerine kattıklarında sizinle anında temasa geçebilirler. Böylece ev kiralama deneyiminiz hiç beklemediğiniz kadar hızlı ve sorunsuz şekilde sonuçlanabilir. Yine İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde hizmet veren kurumsal gayrimenkul kiralama firmalarına başvurarak, hayallerinizdeki daireye hızlı ve kolay yoldan ulaşma yoluna da gidebilirsiniz.

Kiralık daire ararken gözünüz her zaman  “yükseklerde” olsun

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu yöntemlerin yanında biraz “eski usul” bir metot olan sokak sokak kiralık ev arama yöntemine de başvurabilirsiniz. Bunun için elbette biraz teknoloji yardımı alabilirsiniz. Öncelikle Google Maps üzerinden görüntüleyebileceğiniz sokak görünümü özelliğini açarak ev bulmayı umduğunuz bölgeyi tek tıkla daha yakından tanıyabilirsiniz. Gerçek sokak görsellerinden oluşan haritalarda iyice gezindikten sonra beğendiğiniz cadde, sokak ve bölgeleri harita üzerinden işaretleyip alanı daha spesifik hale getirmek, sahaya çıkmadan önce işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Bahsettiğimiz bu işaretleme işlemini yaptıktan sonra artık sıra geldi sokağa çıkmaya ve görüş açınızı biraz yukarıya taşıyarak güzel bir kiralık daire bulmaya…

Sokakları arşınlarken hem taşınacağınız semti daha iyi tanıyabilir hem de emlakçılarla çalışmak istemeyen veya internetle arası çok da iyi olmayan bazı mülk sahiplerinin pencerelere astığı “Kiralık Daire” ilanları ile karşılaşabilirsiniz. (Bu ilanların elbette ki en güzel yanı emlak komisyonu zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır!) Böyle bir fiziksel ilan gördüğünüzde vakit kaybetmeden verilen telefon numarasını aramalı ve mülk sahibi ile bir görüşme talep etmelisiniz. Unutmadan belirtelim bu görüşmelerde mülk sahibine kendinizi detaylı şekilde tanıtmanız ve finansal durumunuzdan bahsetmeniz ilk intiba açısından oldukça pozitif olacaktır.

Eğer hayalinizdeki kiralık ev şehrin içinde konumlanan klasik bir apartman dairesi değil de büyük siteler içinde yer alan rezidans tipi konutlardansa, o zaman uygulamanız gereken çok başka bir taktik olduğunu hatırlatmak isteriz: Bu tarz site projelerinde kimi zamanlarda proje sahibi firmalar, satışı gerçekleşmemiş daireleri doğrudan kendi şirketleri üzerinden aracısız olarak kiralama yoluna giderler. Eğer bu tarz bir kiralık daire ilginizi çekerse, beğendiğiniz sitelerin satış ofislerine uğramanızı ve arayışınızdan bahsetmenizi tavsiye ederiz. Bu yöntemle aradığınız tarzda bir daireye denk gelme şansınızı epeyce arttırmış olabilirsiniz!

Kiralık daire tutmak için belirlenmiş bir yaş sınırı var mı?

Kiralık daire tutmak sözleşmeye bağlanmış bir hukuki işlemdir ve ülkemizde yasal sorumluluk gerektiren her durum için alt yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. 18 yaş altındaki her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ebeveynlerinin velayeti altında sayıldığı için kendi başlarına böyle bir hukuki işlem yapma hakları yoktur. Bununla birlikte günümüzde 18 yaş altına yapılan ev kiralamalarını yasaklayan bir yaptırım ne yazık ki yoktur. Fakat böyle bir durumda evi kiralayan 18 yaş altı birey herhangi bir ceza almazken, kiraya verenin bir takım cezai yaptırımlara tabi tutulması söz konusu olabilir.

Kiralık daire tutarken depozito ödemek zorunlu mu?

Kiralık daire bulmak kadar ağır depozito yüklerinin altına girmek de kiracı için zorlayıcı olabiliyor. Çünkü bazı mülk sahipleri evlerini kiraya verirken dairenin yeni ya da donanımlı olmasını öne sürerek astronomik depozito talepleri ile gelebiliyorlar. Ancak 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca konut ve iş yeri kiralamalarında ev sahibinin kiracının talep edebileceği maksimum depozito tutarı 3 kira bedeli ile sınırlı tutuluyor. Yani ilgili mevzuat uyarınca mülk sahibi kiracıdan 3 kira bedelini aşan bir depozito bedeli talep edemiyor. Ancak buna karşılık mülk sahibi / kiraya veren kiracıdan depozito talep etmeme hakkına da sahip. Bu konuda inisiyatif tamamen kiraya verene bırakılıyor.Yani kiraya verenin kiralama aşamasında kiracısından depozito talep etme gibi bir yükümlülüğü bulunmuyor.

Daire kiralamalarında emlak komisyonu oranı nedir?

Emlakçı ve gayrimenkul komisyoncularının satış ve kiralama işlemlerinden talep edebilecekleri komisyon oranı, 30442 Sayılı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlenir. İlgili yönetmeliğe göre gayrimenkul satış işlemleri komisyonu, en fazla satış bedelinin %2+KDV (%18)’i şeklinde belirlenmiş olup, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilir. Öte yandan sadece yazılı bir anlaşma yapılması durumunda toplamda %4 olan emlak komisyonu yalnızca alıcı veya satıcı tarafından da ödenebilir. Bu durum tarafların karşılıklı olarak anlaşmaya varması ile mümkün olabilir. Yine aynı yönetmelik uyarınca bir emlakçı sadece konut gösterme işini yapmasından ötürü kiracı adayından veya kiraya verenden herhangi bir komisyon talep edemez.

Kısa dönemlik kiralık daireler nasıl ve nereden bulunur?

Kiralık daire bulmak deyince akla genelde uzun vadeli kiralamalar gelse de insanlar kimi zaman aylık ya da birkaç aylık kiralık evlere ihtiyaç duyabiliyorlar. Özellikle iş nedeniyle geçici olarak şehir değiştirmek zorunda kalanlar için bu tarz dönemlik kiralık evler bulmak bir hayli zor olabiliyor. İşte bu noktada AirBnb gibi global kiralama sitelerine başvurabileceğiniz gibi daha ekonomik seçenekler vaat eden yerel ilan platformlarına da göz atabilirsiniz. Yine özellikle Facebook üzerinde son derece aktif olan kiralık ev gruplarında aylık, üç aylık hatta haftalık daireler bulmak bile söz konusu olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here