emlak komisyonu

Emlak Komisyonu Ödemeden Ev Kiralamanın Yolları yazımıza hoşgeldiniz. Kiralık ev arayışı, genelde insanın hayatındaki dönüm noktalarına denk geldiği için heyecanlı ve tatlı telaşlar içeren bir süreçtir. Örneğin başka bir kentte üniversite kazanıp kendisine mütevazı bir öğrenci evi kiralamak isteyen bir öğrenci; hayatlarını birleştirme arifesinde olan genç bir çift, kısa süre sonra bebeklerini kucaklarına almaya hazırlanan bir aile ya da yeni bir işe başladığı için daha merkezi konumda yaşamak zorunda olan bir çalışan kiralık ev arayışında olan profillere birer örnektir. Ancak her ne kadar heyecan verici ve mutlu eden bir arayış olsa da oturulan kiralık daireden ayrılıp yeni bir kiralık daireye taşınmak aynı zamanda oldukça masraflıdır. Eşya paketleme – nakliye giderleri; yeni evde doğabilecek perde, halı ya da sineklik teli gibi ihtiyaçlar ve en önemlisi de hiç hesapta yokken ortaya çıkan emlak komisyonu gibi kalemler bu masrafların içeriğini oluşturur. Ancak hemen moralinizi bozmayın! Çünkü diğer masraf kalemlerinden feragat etmek çok mümkün görünmese de ne mutlu ki emlak komisyonu ödemeden ev kiralamanın yolları mevcut! Eğer kiralık ev ararken yeterince dikkatli, sabırlı ve stratejik davranırsanız emlak komisyonu ödemeden taşınabileceğiniz aracısız bir daireye kavuşabilirsiniz. Nasıl mı? Cevabı merak ediyorsanız içeriğimize buyurun!

Online emlak platformları üzerinden bol bol araştırma yapın

2020 yılında yani dijital dünyanın altın çağında olduğumuz için kiralık daire ararken ilk başvurduğumuz mecra elbette ki her gün binlerce ilan listeleyen online emlak platformları oluyor. Özellikle Sahibinden, Hürriyet Emlak ve Zingat gibi siteler pratik kullanımlı ara yüzleri sayesinde bu zorlu arayışı bir hayli kolaylaştırıyorlar. İşte bu tarz sitelere girdiğinizde dilediğiniz şehir ve bölgedeki kiralık evleri aratırken, filtreler kısmında “Sahibinden” veya “İnşaat firmasından” seçeneklerini bulup işaretlemeniz gerekiyor. Aksi halde emlakçılar tarafından yüklenmiş binlerce ilan arasında komisyonsuz daire bulmak, samanlıkta iğne aramaktan farksız hale geliyor!

İşte bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da sahibinden / komisyonsuz gibi görünen emlakçı ilanları! Nasıl? Dediğinizi duyar gibiyiz: Günümüzde bazı emlak komisyoncuları sitelere yükledikleri kiralık ev ilanlarının daha çok ilgi çekmesi amacıyla sahte isimlerle ya da komisyonsuz gibi görünen profil bilgileriyle kullanıcıya yanlış yönlendirmelerde bulunuyorlar. İşte bu tarz ilanlarla vakit ve enerji kaybetmemek için ilan sahibinin verdiği bilgileri iyice incelemek, mümkünse ilan sahibinin ismiyle bir Google araması yapmak ya da mevcut ilanın bir kopyasının olup olmadığını araştırmak sizi bahsettiğimiz boş zahmetlerden ve hayal kırıklığından koruyabilir.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanın

blank

Söz konusu, sahibinden verilen komisyonsuz kiralık daireler olunca sosyal medya ağları adeta bir hazine sandığı niteliği taşıyabilir! Bunun sebebi ise interneti aktif kullansa da online emlak platformlarına ödeme yapmak istemeyen mülk sahiplerinin alternatif çözüm arayışlarıdır. Bahsettiğimiz profildeki mülk sahiplerinin kiraladıkları dairelerin ilanlarını sosyal medya aracılığıyla yaymalarının bir diğer sebebi de emlakçıların ısrarlı aramalarından kaçınmaktır. Gelelim devasa bir okyanus olan sosyal ağlarda emlak komisyonsuz kiralık daireleri nerelerden bulacağınıza: Sosyal medya okyanusundaki sahibinden kiralık ev aramanıza öncelikle Facebook üzerinde aktif olan kapalı gruplardan başlamalısınız. Facebook ana sayfasında bulunan arama kutucuğuna İzmir kiralık daire” “sahibinden kiralık daire” ya da “kiralık daire” gibi anahtar kelimeleri yazdığınızda karşınıza konuyla ilgili birçok farklı grubun çıktığını görebilirsiniz. Bu gruplar arasında kendi şehrinize uygun grubu seçerek katılma talebi göndermeniz yeterlidir. Bu tarz gruplara genelde grup yöneticisi onayıyla katılabiliyor olmanın sebebi ise az önce bahsettiğimiz gibi emlak komisyoncularının duruma müdahil olma çabasını engelleme amacıdır. Bahsettiğimiz bu emlak kiralama özelinde açılmış grupların yanı sıra üniversite öğrencilerinin üye olduğu açık ve kapalı gruplara ilanlar bırakarak da güzel bir komisyonsuz kiralık daire yakalama olasılığınızı arttırabilirsiniz.

Yine bu grupların yanı sıra Facebook, Twitter ve hatta Instagram gibi sosyal ağlarda hashtag (konu etiketi) bazlı aramalar yaparak az görüntülenen ilanları bulma şansı yakalayabilirsiniz. Yani  #kiralıkev  #sahibindenkiralık ya da #ankarakiralıkdaire gibi arama etiketlerini kullanarak emlak komisyonu ödemeden ev kiralamanın yolları arasında belki de en az başvurulan yola saparak, rakipleriniz arasındaki şansınızı arttırabilirsiniz!

Kiralık daire bulmak için sosyal medya platformları üzerinde yapabileceğiniz son aksiyon ise kendi sosyal medya profilleriniz üzerinden komisyonsuz kiralık ev arayışınıza dair bir duyuru yapmak olabilir. Böylelikle bu duyuruyu gören yakın çevreniz size önerilerde bulunabilir; yönlendirmeler yapabilir ve hatta eğer kendileri taşınacaklarsa yerinize sizin taşınmanızı sağlayabilirler. Özetle yakın çevrenizi bu konuda haberdar etmenin gücünü sakın ha yabana atmayın!

Mahalle sakinleri ve esnaf ile iletişim içinde olmaya çalışın

blank

Emlak komisyonu ödemeden ev kiralamanın yolları arasında kulağa en zor geleni olsa da en iyi çalışan yöntem kesinlikle semt sakinleri ile yakın ilişkiler kurmaktır. Diyelim ki İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan tarihi Yeldeğirmeni Mahallesi civarında bir kiralık ev bakıyorsunuz. Ve haklı olarak da masraflarınıza ek olacak yüklü bir emlakçı komisyonu ödemek istemiyorsunuz. O halde yapmanız gereken şey belli: Haftanın çok da işlek olmayan bir gününde ya da saatinde doğruca mahallenin yolunu tutup önce şöyle bir turlayıp sonra da mahallelinin sık sık ziyaret ettiği bakkal, market, fırın ve kafe gibi yerlere uğramak! Çünkü mahalle sakinlerine rastlayabileceğiniz bu tarz mekanlarda zaman geçirerek hem ev tutmayı düşündüğünüz semtin ruhu, demografisi ve genel karakteri hakkında bilgi edinebilir hem de komisyonsuz kiralık evlerle ilgili istihbarat alabilirsiniz.

Evini kiraya verirken emlak komisyoncuları ile çalışmak istemeyenler; semtin eski sakinlerinden olan yaşlı mülk sahipleri ve kiracısı ile bire bir iletişimde olmak isteyenlerin halen tercih ettiği bu geleneksel yönteme göre mülk sahibi mahalledeki esnaflarla temasa geçerek kiralık dairesinin olduğu bilgisini veriyor. Ve kulaktan kulağa yayılan bu bilgi sayesinde mülk sahibi, genelde referanslı bir kiracıya evini kiralamış oluyor. Sözün özü eğer bulunduğunuz şehrin eski ve köklü semtlerinden birinde ev arıyorsanız bu yöntem sayesinde emlak komisyonu ödemeden güzel bir kiralık daire bulabilirsiniz.

Daire kiralamalarında yasal komisyon oranı nedir?

Günümüzde kiralık daire kiralamalarında yasal komisyon oranı konusunda bizlere Resmi Gazete’de bildirilmiş Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kanuni kaynak teşkil eder. 5 Haziran 2018 tarihinde kiracılar lehine olacak şekilde revize edilen bu yönetmelik uyarınca, emlak komisyoncusunun daire kiralamaları üzerinden talep edebileceği komisyon (hizmet bedeli) miktarı ilgili daire için belirlenen bir aylık kira bedelinden daha fazla olamaz. Ancak unutmamak gerekir ki bu bedele %18 oranındaki Katma Değer Vergisi’nin ilave edilmesi zorunludur. Sonuç olarak KDV’si eklenmiş bu bedel sözleşme aşamasında kiracı tarafından ödenir ve kiracı bu ödemeden kaçınamaz. Ancak söz konusu dairenin tutulmaması halinde emlakçı kiracıdan –yalnızca daireyi gösterdiği için- herhangi bir komisyon talep edemez. Böylesi bir durumda evi tutmayan kiracı adayına şikayet yolu açılır.

Komisyonsuz kiralık daire nedir?

Komisyonsuz kiralık daire en basit anlatımla, doğrudan mülk sahibi ya da mülk sahibinin maddi beklentisi olmayan yetkili vekili kanalı ile kiraya verilen dairelere verilen addır. Bu tip kiralamalarda herhangi bir aracı kimse ya da kuruluş olmadığı için komisyonsuz daire kiralamalarında yalnızca kira bedeli ve kanunla belirlenmiş (maksimum 3 kira bedeli kadar) depozito gibi ödeme kalemleri söz konusu olur. Emlak komisyonu ödemeden ev kiralamanın yolları hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazımızda, bu konudaki en önemli satırbaşlarını bulabilirsiniz.

Emlak komisyonunu hangi mevzuat düzenler?

Her türlü emlak komisyonları, Resmi Gazete’de yayınlanan ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’te detaylı olarak ele alınır. Son olarak 5 Haziran 2018 tarihinde revize edilen bu yönetmelik ayrıca, tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi, askıya alınması ve iptaline ilişkin usul ve esasları, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmelerde aranan şartları, bu işletmelerin faaliyetlerine ilişkin yükümlülüklerini ve Bakanlık, yetkili idareler ile ilgili diğer kurum ve kuruluşların taşınmaz ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsar.

Emlak komisyonu nasıl hesaplanır?

5 Haziran 2018 tarihinden önce kiralamalarda talep edilecek emlak komisyonu yıllık kira bedelinin %12’sine %18’lik Katma Değer Vergisi tutarı eklenerek hesaplanmaktaydı. Ancak 5 Haziran 2018 tarihinden itibaren emlak komisyonlarında indirime gidilmesi ile birlikte komisyon hesaplama konusu oldukça basitleşti. Yani söz konusu değişiklikten sonra kiracılar, emlak komisyonu anlamında biraz daha avantajlı hale geldiler. Yeni yönetmeliğe göre kiralamalarda ödenecek emlak komisyonu miktarını hesaplamak için bir aylık kira bedeline %18 oranındaki KDV’yi eklemek yeterli oluyor. (Örneğin 1000 TL kira bedeli biçilen bir daire için KDV dahil 1180 TL’lik bir emlak komisyonu ödemesi yapmak gerekiyor)

Kaparo ile emlak komisyonu arasındaki farklar nelerdir?

Daire kiralamalarında sıkça duyduğumuz kaparo kavramı bazen emlak komisyonu ile karıştırılıp bazı yanlış anlamalara neden olabiliyor. Halbuki emlak komisyonu emlakçının kiralamadan doğan hizmet bedeli hakkını ifade ederken kaparo, bir sözleşmenin yapılışı sırasında, bağlanmayı güvenceye almak üzere, taraflardan birinin ötekine verdiği, miktarı anlaşmaya bağlı paraya verilen isimdir. Kanunda “pey akçesi” olarak da geçen bu ödeme kalemi pratikte emlak komisyoncusunun evi belirlenen sürede sizin için tutması için ödenen meblağdır. Miktarı karşılıklı uzlaşma ile belirlenebilen kaparo yani pey akçesi, ödeyenin herhangi bir nedenden ötürü kiralamadan cayması halinde kendisine iade edilmeyebilir. Bu noktada kaparo iadesi, tamamen ödeme alanın (yani emlak komisyoncusunun) inisiyatifine bırakılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here